شنبه 2 آذر 1398 | Saturday 23 November 2019

 

یک استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی گفت: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، اسماعیل کهرم استاد دانشگاه و فعال محیط زیستی در پاسخ به این سوال که فرهنگسازی و آموزش شهروندان به ویژه جوانان و نوجوانان چقدر در حفظ و حمایت از محیط زیست موثر است، گفت: من قریب به 6 سال افتخار خدمت در شورای شهر تهران را دارم. ما در آنجا مواضع شورای شهر را بررسی می‌کردیم. ما هرجایی که شاهد نقصانی در موضوعات مختلف بودیم، مهمترین شاخصه ضعف آن به ضعف فرهنگ‌سازی و آموزش مربوط بود.


وی ادامه داد: این بدان معناست که اگر مردم چیزی به نام فرهنگ به آنان ارایه شود و مثلا ارزش فلان پرنده تهران یا فلان گیاه یا جاندار زیست بوم تهران را بدانند، قطعا از آن محافظت خواهند کرد. اما وقتی که شهروندان اطلاعی ندارند ، قطعا نمی‌توان از آنان توقع خاصی داشت. کودکان و بچه‌ها در باطن خود مهارت بالایی برای آموزش دارند، مشروط به آنکه ما برای آنان فرهنگ و آموزش و دانش و اطلاعات مناسب و درستی را فراهم کنیم. ما باید کودکان را نسبت به جامعه خودشان درست تربیت کنیم و پرورش بدهیم.


این استاد دانشگاه با بیان اینکه آموزش و تربیت کودکان نسبت به اهمیت طبیعت و محیط زیست، مخرب و دشمن طبیعت نخواهند بود: اگر بتوانیم این کودکان را درست آموزش بدهیم، حداقل خیالمان از این بابت راحت است که نسل آینده به طبیعت و محیط زیست مانند نسل‌های سابق خسارت وارد نمی‌کند و یا از اذیت و آزار حیوانات لذت نمی‌برد. تعلیم و تربیت باعث می‌شود که کودکان در همان سنین کودکی مراقب محیط زیست باشند.


کهرم همچنین در پاسخ به این پرسش که مدارس چگونه می‌توانند در فرهنگ‌سازی و آموزش حمایت از محیط زیست و طبیعت موثر باشند، تصریح کرد: متاسفانه وزارت آموزش و پرورش با بحث تغییر مطالب در کتب آموزشی بسیار سخت برخورد می‌کند. یکی از این موارد مباحث تاریخی است و دیگری بحث محیط زیست است. متاسفانه فقط حجم محدودی از کتب درسی را به مباحثی مانند محیط زیست اختصاص داده‌اند و از آن فراتر را اجازه نمی‌دهند.


وی ادامه داد: ما باید با نمایندگان مجلس لابی کنیم و موضوع را به اطلاع آنان برسانیم. اگر این مساله از مجلس شروع بشود که در این صورت وزارت آموزش و پرورش موظف به اجرای مصوبات مجلس شورای اسلامی است. ما باید راه دموکراتیک را پیش بگیریم. البته این مساله‌ای نیست که یک شبه حل شود.


این عضو سابق شورای شهر تهران همچنین درباره عملکرد شورای شهر تهران در حوزه حمایت از محیط زیست، گفت: خوشبختانه در این دوره شورای شهر افرادی که دغدغه محیط زیست دارند، تعدادشان کم نیست. خانم امانی سابقه کار در مجلس ششم را داشت و نظرات بسیار خوبی در حوزه محیط زیست دارد. زمانی در شورای شهر ما بحث‌های زیادی را مطرح کردیم و باید شورای شهر تهران از دانشگاهیان و متخصصان حوزه محیط زیست کمک بگیرند. اینکه درست نیست بخواهیم چرخ را دوباره اختراع کنیم.


این استاد دانشگاه در پایان خاطرنشان کرد: من به آینده ایران امیدوار هستم. من وقتی دانشجویان را می‌بینم که با شور و هیجان هستند، امیدوار می‌شوم. قطعا شرایط سخت است ولی اینجا وطن ماست و ما آن را دوست داریم.

 

 

دیابت را با آموزش صحیح می‌توان مهار کرد
امیرکامران نیکوسخن:

دیابت را با آموزش صحیح می‌توان مهار کرد

مدیرعامل انجمن دیابت ایران: ما باید به این مساله توجه داشته باشیم که با آموزش درست می‌توان دیابت را مهار کرد. دیابت نوع دوم در 80 درصد مواقع قابل درمان است و در کل مبتلایان به دیابت می‌توانند با رعایت
نرخ شیوع دیابت نوع دوم همچنان در حال افزایش است
قائم مقام مدیرعامل انجمن گابریک:

نرخ شیوع دیابت نوع دوم همچنان در حال افزایش است

قائم مقام مدیرعامل انجمن گابریک گفت: دیابت نوع دم بیشترین و شایع‌ترین نوع دیابت است نه فقط در ایران که در سراسر جهان به دلیل الگوهای نادرست تغذیه و کم‌تحرکی در حال افزایش است. لذا باید برای مهار و کنت
مهدی داوری مدیرعامل آتش نشانی شهر تهران: آتش نشانی به تنهایی نمی‌تواند ایمنی ابنیه تاریخی را تامین کند
برگزاری نشست بررسی ایمنی ابنیه تاریخی واجد ارزش شهر تهران؛

مهدی داوری مدیرعامل آتش نشانی شهر تهران: آتش نشانی به تنهایی نمی‌تواند ایمنی ابنیه تاریخی را تامین کند

مدیرعامل آتش‌نشانی شهر تهران گفت: همه ما باید در حفظ و حراست از اماکن تاریخی و واجد ارزش تلاش کنیم. ما در سازمان آتش نشانی و سایر نهادها نیازمند یک نگاه دقیق‌تر و جامع‌تر هستیم. ما نیازمند تامین اعتبا
بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی نامگذاری شد
حجت نظری خبر داد:

بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی نامگذاری شد

رییس کمیته ورزش شورای شهر تهران از تصویب نامگذاری بلوار فردوس غرب به نام ناصر حجازی خبر داد.

Template Design:Dima Group