دوشنبه 5 اسفند 1398 | Monday 24 February 2020

 

نظری: مدیریت شهری باید جامعه مدنی را تقویت کند

تفاهم‌نامه همکاری بین مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران و ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران با حضور غلامحسین محمدی و حجت نظری به امضا رسید.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، در این تفاهم نامه به ضرورت توان افزایی سمن ها در حوزه اطلاع رسانی با برگزاری دوره های آموزشی و پشتیبانی رسانه ای از فعالیت ها و برنامه های سمن ها و ایجاد بستر مناسب برای برقراری ارتباط موثر سازمان های مردم نهاد با مناطق و ادارات مدیریت شهری تاکید شده است.

حجت نظری، رییس ستاد توان افزایی سمن های شهر تهران با تاکید بر اهمیت تقویت جامعه مدنی در شهر تهران، گفت: شورای شهر به عنوان  مدنی‌ترین نهاد حاکمیتی و شهرداری به عنوان بزرگترین خدماتی و اجتماعی کشور باید بیش از پیش تلاش کنند تا بتوانیم جامعه مدنی را تقویت کنیم. قطعا تقویت جامعه مدنی به جز از طریق تقویت سازمان‌های مردم‌نهاد از راه دیگری امکان‌پذیر نیست. البته این بدان معنا نیست که تمام جامعه مدنی، سمن‌ها هستند ولی عمده بازیگران جامعه مدنی بی‌تردید سمن‌ها و البته سازمان‌های اجتماع‌محور هستند که در تلاشیم در مدیریت شهری این مسیر را تسهیل کنیم تا بتوانیم از طریق تفاهم‌نامه‌ دیگری که تلاش داریم با بخشداری تهران به امضا برسانیم برای فعالیت آسان‌تر سازمان‌های اجتماع‌محور هم قدم برداریم.

نظری همچنین به همکاری ستاد سمن‌های شهر تهران و شهرداری مناطق جهت تاسیس سمن‌سراها در مناطق 22گانه تهران اشاره کرد و گفت: این سمن‌سراها می‌توانند محلی برای فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد فعال در هر منطقه باشد. البته بسیاری از این سمن‌ها خواستار اختصاص محل مشخص و اختصاصی برای فعالیت هرکدام از سمن‌ها بودند که انجام این درخواست برای شهرداری تهران امکان‌پذیر نبود. لذا ما تصمیم گرفتیم که این امکانات را به نحوی فراهم کنیم تا سمن‌ها بتوانند به امور جاری در سطح مناطق بپردازند و این فضاها دفاتر مشاعی سمن‌ها و سازمان‌های اجتماع‌محور در سطح مناطق خواهد بود. البته می‌توان توامان با این اتفاق از فضای سرای محلات نیز استفاده کرد.

او افزود: امیدواریم بتوانیم هم در حوزه آموزش و هم در حوزه اطلاع‌رسانی و سایر حوزه‌ها امکانات بیشتری در اختیار سمن‌ها قرار دهیم تا آنان بهتر و راحت‌تر فعالیت کنند و در نهایت بتوانیم رضایتمندی شهروندان را فراهم کنیم و بتوانیم این گام اساسی را به سایر بخش‌های مدیریت شهری تعمیم دهیم و تا نهایتا روزی بتوانیم شاهد این باشیم که سمن‌ها در تمام عرصه‌های تصمیم‌گیری پارلمان‌های محلی و ملی صاحب کرسی باشند.

ایجاد مدیاسنتر و استودیو تهران برای رسانه‌ها و سمن‌ها

غلامحسین محمدی، رییس مرکز ارتباطات و امور بین‌الملل شهرداری تهران با بیان اینکه لازم است تا شهرداری تهران و نهادهایی که خدمات اجتماعی ارایه می‌دهند از ظرفیت رسانه‌ها استفاده کنند، گفت: ستاد سمن‌های شهر تهران فعالیتی را آغاز کرده که این تلاش منجر به شکل‌گیری هسته‌های مختلفی از سمن‌ها حول مسائل متفاوت شهری شده است. شهرداری نیز با یک برنامه‌ریزی می‌تواند از این ظرفیت استفاده کند و چنانچه بتوانیم پیوندی بین رسانه‌ها و سمن‌ها ایجاد کنیم، قطعا می‌توان بسیاری از مسائل شهری را بررسی و حل و فصل کرد. البته ما نمونه‌های مختلفی از این موضوع را در قانون‌گذاری و اقدامات اجرایی شاهد هستیم.

به گفته او، "پیوند بین رسانه و سمن‌ها نیازمند مقدماتی است که آموزش سمن‌ها و آشنایی آنان نسبت به رسانه‌ها از جمله همین مقدمات است."

او افزود: کماکان شهرداری تهران در کنار ستاد سمن‌های شهر تهران، مکانیزم پایداری را در این مساله دنبال می‌کند. اخیرا نیز اقداماتی را در دستور کار قرار دادیم که ساخت استودیو تهران یکی از انهاست و سمن ها نیز می توانند برای بیان نظرات شان از این فضا استفاده کنند و در کنار آن نیز برای حضور جدی‌تر رسانه‌ها در امور شهری بحث مدیا‌سنتر تهران را هم دنبال می‌کنیم."

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group