سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday 28 January 2020

 

حجت نظری، رییس ستاد سمن‌های شهر تهران در جریان بازدید از مدارس ویژه کودکان بازمانده از تحصیل که توسط سمن ها داره می شود گفت: از آنجایی که در این مدارس، کودکان کار نیز تحت آموزش قرار می‌گیرند باید به مساله حرفه‌ آموزشی آنان نیز توجه شود تا آنان در آینده بتوانند در یک حرفه‌ای توانمند شوند.

حجت نظری، رییس ستاد سمن‌های شهر تهران در جریان بازدید از مدارس ویژه کودکان بازمانده از تحصیل که توسط سمن ها داره می شود گفت: از آنجایی که در این مدارس، کودکان کار نیز تحت آموزش قرار می‌گیرند باید به مساله حرفه‌ آموزشی آنان نیز توجه شود تا آنان در آینده بتوانند در یک حرفه‌ای توانمند شوند.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، حجت نظری رییس ستاد سمن‌های شهر تهران به همراه الهام فخاری عضو شورای شهر تهران و مجید فراهانی عضو شورای مرکزی ستاد سمن‌های شهر تهران از مدارس مهر فرهنگ و پرتو ویژه دانش‌آموزان بازمانده از تحصیل مناطق 17 و 19 تهران بازدید کردند.

نادر موسوی مدیر مدرسه فرهنگ در جریان این بازدید با اشاره به مشکلات این مجموعه در ارایه آموزش به دانش‌آموزان، گفت: اگر فضا و مکان و تجهیزات آموزشی فراهم شود، قطعا می‌توانیم در سطح کیفی و کمی آموزش اثرگذاری بیشتر و بهتری داشته باشیم. این مساله مهمترین دغدغه و نگرانی ما در این مساله است. چراکه ما اعتقاد داریم فضای آموزشی برای کودکان باید ایمن، شاد و مجهز باشد.

موسوی همچنین درباره شرایط دانش‌آموزان در این مدرسه، خاطرنشان کرد: بیشتر دانش‌آموزان در مقطع ابتدایی هستند و بر همین اساس نیز عمده تمرکز ما بیشتر در بعد سوادآموزی است .

وی افزود: این در حالی است که در مرکز فرهنگ، ظرفیت و استعداد انسانی و آموزشی برای خدمات رسانی به دانش‌آموزان و شهروندان وجود دارد که البته همه این مسائل نیازمند همکاری مدیریت شهری و سایر نهادهای مرتبط است.

برگزاری جلسه مشترک شهرداری و عوامل مدرسه فرهنگ

محمود کلهری شهردار منطقه 17 نیز در ادامه این بازدید از برگزاری جلسه مشترکی بین مسئولان مدرسه فرهنگ و مسئولان شهرداری منطقه در هفته آینده خبر داد و گفت: ما در این جلسه نیازها و مشکلات و توانمندی‌های طرفین را بررسی کرده و در نهایت به یک جمع‌بندی خواهیم رسید تا بتوانیم به نحوی مشکلات آموزشی این مرکز را حل کنیم. این مساله می‌تواند با تامین مکان یا ارایه یک سری تسهیلات باشد که همه این نکات باید بررسی شود.

رشد مدارس به رشد آموزشی دانش‌آموزان منجر می‌شود

الهام فخاری عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران در ادامه این بازدید با تاکید بر اینکه مدارس در همه مقاطع و شرایط نیازمند رشد و توسعه و تجهیزات و شرایط مساعد و مناسب هستند، تصریح کرد: این اتفاق خوبی است که فراغ‌التحصیلان این مدارس در همین مجموعه فعال هستند که چنین اتفاقی می‌تواند یک امید و روزنه روشن برای دانش‌آموزان این مدرسه باشد. البته من تصور می‌کنم که نباید آموزش را صرفا به دانش‌آموزان محدود کرد، بلکه نیاز است که به نحوی خانواده آنان را با مقوله آموزش و مشاوره درباره خانواده و کودکان نیز آشنا کرد.

او با تاکید بر اینکه ما باید رفته رفته در مدارس به سمت حرفه‌آفرینی نیز حرکت کنیم، اظهار کرد: از آنجایی که در این مدارس، کودکان کار نیز تحت آموزش قرار می‌گیرند باید به مساله حرفه‌آموزشی آنان نیز توجه شود تا آنان در آینده بتوانند در یک حرفه‌ای توانمند شوند.

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران ادامه داد: ما از کودکان یاد می‌گیریم که مرزهای دنیا ساختگی هستند و آنان بدون توجه به این مرزبندی‌ها یکدیگر را می‌پذیرند و امیدواریم با این نگاه بتوانیم بهترین اتفاقات را برای کودکان رقم بزنیم. همه تلاش مدیریت شهری نیز در این مسیر است که البته همت همه دستگاه‌ها و نهادها را برای حل مشکلات و چالش‌ها می‌طلبد.

مترصد حل مشکل مدارک هویتی دانش‌آموزان برای ادامه تحصیل هستیم

مالک حسینی رییس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران نیز در ادامه این بازدید با تاکید بر اینکه مسئولان نباید در خدمت‌رسانی تفکیک و تفاوت میان قومیت‌ها و ملیت‌ها و تفاوت‌های فرهنگی قائل شوند، گفت: کشور افغانستان شباهت‌های زیادی در ابعاد مختلف با ایران دارد و از این حیث نمی‌توان اتباع افغانستانی را خیلی جدا از خودمان بدانیم. مدرسه فرهنگ نیز بخش زیادی از خدمات خود را به کودکان اتباع افغانستانی ارایه می‌دهد که قابل تقدیر است.

حسینی افزود: خدمات ما به این نوع مدارس از آن جهت است تا بتوانیم از عزیزانی که به دلایلی از تحصیل بازمانده‌آند، خدمت‌رسانی کنیم و نمونه این اقدامات در مراکز صبح رویش نیز همچنان در حال انجام است. من تصور می‌کنم برای رسیدن به همگرایی بیشتر بین این نوع مدارس و مدیریت شهری می‌توان جلسات مشترکی را برگزار کرد. فراموش نکنیم که جمعی از افرادی که امکان تحصیل ندارند اتباعی هستند که کارت شناسایی ندارند و یا کودکان کار هستند و یا کارت هویتی یا ثبت‌ شده‌ای ندارند که باید زمینه لازم برای احراز هویت آنان فراهم شود.

رییس سازمان رفاه، خدمات و مشارکت های اجتماعی شهرداری تهران افزود: البته ما با کانون وکلا در حال رایزنی هستیم تا به نوعی بتوانیم مشکل مدارک هویتی برای کودکان را فراهم کنیم تا از این طریق موانع تحصیلی آنان رفع شود.

به گفته‌وی، امروز شاهد یک دوره طلایی در مناطق 17 و 19 در بحث مسائل فرهنگی و اجتماعی هستیم و باید همه مسئولان و شهروندان در کنار هم دنبال اجرا و عمل و نه شعار باشند. خوشبختانه یکی از اتفاقات خوبی که در مدارس پرتو رخ می‌دهد، این است که مدارس با خانواده‌ها وصل می‌شوند و در نهایت به سمت حل و پیگیری و حمایت از دانش‌آموز و خانواده پیش می‌روند. البته همه مناطق تهران نیز در این راه باید همکاری کنند تا بتوانند تمام ظرفیت‌ها را وارد میدان کنیم.

باید مشکلات زیرساختی آموزش برطرف شود

مریم خالقی، مدیر مدرسه پرتو در منطقه 19 تهران نیز در جریان بازدید اعضای شورای شهر از این مجموعه با اشاره به مشکلات و چالش‌های آموزش کودکان بازمانده از تحصیل، گفت: فضا و تجهیزات مناسب از جمله مهمترین زیرساخت‌های آموزشی هستند که باید مورد توجه قرار بگیرند. خوشبختانه شهرداری منطقه 19 تاکنون همکاری خوبی با این مرکز داشتند ولی متاسفانه همچنین با مشکلات سخت‌افزاری مواجه هستیم.

مدیر مدرسه پرتو افزود: قطعا حل این مشکلات باعث می‌شود تا ما بتوانیم دانش‌آموزان بیشتری را بپذیریم و نیز سطح آموزشی خودمان را چه در بعد حرفه‌آموزی و مهارت‌آموزی و چه در سطح سوادآموزی ارتقا بدهیم.

وی اظهارکرد: ما در مدرسه پرتو با کمبود منابع مالی مواجه هستیم و همین مساله باعث شده که بعضا با محدودیت‌هایی مواجه شویم ولی قطعا با همکاری نهادهای مربوطه از جمله مدیریت شهری می‌توان این مشکلات را برطرف کرد.

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group