سه شنبه 8 بهمن 1398 | Tuesday 28 January 2020

 

در ادامه طرح ارتباط داوطلبانه تشکل‌ها با شورای اسلامی شهر تهران جلسه گروه تخصصی فرهنگی با کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در ستاد سمن‌ها برگزار شد.

 در ادامه طرح ارتباط داوطلبانه تشکل‌ها با شورای اسلامی شهر تهران جلسه گروه تخصصی فرهنگی با کمیته فرهنگی شورای اسلامی شهر تهران در ستاد سمن‌ها برگزار شد.

 

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، جلسه گروه تخصصی فرهنگی با هدف شناخت و آشنایی این گروه با کمیته فرهنگی شورای شهر تهران در سالن کنفرانس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران برگزار شد.

 

نماینده گروه تخصصی فرهنگی ستاد سمن‌های شهر تهران در ابتدای این نشست با طرح این پرسش که کمیسیون فرهنگی و مجموعه‌های متبوع آن از جمله کمیته فرهنگی در شورای شهر تهران قرار است چه برنامه‌هایی را تا پایان عمر دوره پنجم شورای شهر تهران دنبال کنند، گفت: یکی از مهمترین دغدغه‌های سمن‌ها این است که آیا چنین امکانی وجود دارد تا پایان سال شرایطی برای حضور آنان در جلسات کمیسیونی یا کمیته برای مشورت درباره لوایح و طرح‌ها وجود داشته باشد؟

 

افسانه مرادزاده دبیر کمیته فرهنگی شورای شهر تهران نیز در ادامه این نشست با بیان اینکه مشغله شورای شهر تهران و اعضای آن آنقدر زیاد است که اگر تمام ساعات شبانه روز هم کار کنند، بازهم وقت کم می‌آورند، تصریح کرد: بخشی از مسائل خارج از توانایی اعضای شورای شهر است و بر همین اساس است که شورا از همکاری و حمایت سمن‌ها استقبال می‌کند.

 

وی افزود: به ویژه آنکه آقای حق‌شناس به عنوان ریاست کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا نیز اعتقاد جدی به حضور پررنگ مردم و فعالان و سمن‌ها در صحنه تصمیم‌گیری‌ها دارد. آقای حق‌شناس و همین‌طور سایر اعضای شورای شهر تهران اعتقاد بر این دارند که می‌توان با حمایت مردم و همکاری با سمن‌ها در بسیاری از مشکلات شهری موفق عمل کرد.

 

مرادزاده با تاکید بر اینکه شورای شهر هیچ محدودیت و مانعی برای تعامل و همکاری و مشورت با سمن‌ها نداریم، اظهار کرد: اعتقاد ما این است که اساسا بدون مردم حکمروایی خوب شهری امکان‌پذیر نیست و این ما هستیم که به مردم و حمایت و مشورت آنان نیازمند هستیم. البته بعضا ما شاهد آن هستیم که انتظاراتی از ما ایجاد می‌شود که از توانایی و اختیار شورای شهر خارج است که این توقعات برای ما قابل قبول نیست.

 

دبیر کمیته فرهنگی شورای شهر تهران با بیان اینکه حوزه فرهنگی را نمی‌توان از وظایف مدیریت شهری جدا دانست، خاطرنشان کرد: مباحث فرهنگی در بسیاری از مسائل به صورت مستقیم و غیرمستقیم دخیل است و بر همین اساس نمی‌توان در این حوزه انحصار یا تفکیکی را قائل شد. بنابراین ما در کمیته فرهنگی شورای شهر اعلام می‌کنیم که از طرح‌ها و پیشنهادهایی که به بهبود ارتقای سطح زندگی شهروندان کمک کند، استقبال می‌کنیم.

 

مرادزاده با تاکید بر اینکه امروز نیازمند تعیین یک سازوکار معین و ویژه برای ارتباطات بین کمیته و کمیسیون‌های شورای شهر و سمن‌ها هستیم، خاطرنشان کرد: یکی از مهمترین مصوبات شورای شهر مربوط به سند 5 ساله توسعه شهر تهران است که حتما سمن‌ها باید آن را مطالعه کنند و نظرات خودشان و همین‌طور تصمیمات خودشان را با آن تطبیق بدهند. چراکه بسیاری از دغدغه و نظرات سمن‌ها در همان سند توسعه قید شده است.

 

وی همچنین پیشنهاد داد که ستاد سمن‌های شهر تهران هماهنگی حضور نمایندگان گروه تخصصی در جلسات کمیته را انجام دهد و تصریح کرد: ما طبق معرفی ستاد می‌توانیم زمینه حضور سمن‌ها در جلسات کمیسیون یا کمیته فرهنگی و یا حتی جلسات عمومی صحن را فراهم کنیم تا بیشتر با فضای شورای شهر آشنا بوده و بتوانند نظرات خودشان را با ما در میان بگذارند.

 

دبیر کمیته فرهنگی شورای شهر تهران افزود: این جلسات مشترک می‌تواند به صورت منظم در شورا و یا حتی ستاد سمن‌ها برگزار شود. البته من فکر می‌کنم حضور یک نفر به عنوان نماینده از ستاد سمن‌ها در این جلسات مفید باشد و می‌تواند نماینده ستاد نقش تسهیلگری خود را بین سمن‌ها و شورا ایفا کند.

 

مرادزاده خاطرنشان کرد: البته می‌توان این جلسات پیشنهادی بین سمن‌ها و شورا را با جلسات بین سمن‌ها و ستاد ادغام کرد و به صورت کلی هر 2 هفته یک جلسه مشترک برگزار کرد. من همین‌جا بر این نکته باید تاکید کنم که نظرات سمن‌ها که به کمیته فرهنگی ارائه می‌شود جنبه مشورتی دارد و کمیته نقش اجرایی و انتقال آن به کمیسیون فرهنگی دارد و در صورت لزوم کمیسیون آن را به صحن ارائه می‌کند و در نهایت تمامیت شورا هست که آن را تصویب یا رد می‌کند.

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group