پنجشنبه 21 آذر 1398 | Thursday 12 December 2019

 

رییس هیات مدیره موسسه کاهش آسیب چترا با بیان اینکه بحث اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی یکی از مهمترین دغدغه‌ها در کنترل و کاهش مبتلایان به بیماری ایدز است.

به گزارش روابط عمومی ستاد سمن‌های شهر تهران، فاطمه بهرام‌آبادیان رییس هیات مدیره موسسه کاهش آسیب چترا با اشاره به فرارسیدن روز جهانی ایدز، درباره آمار و وضعیت آن در کشور، گفت: یک فرمول معروف برای تخمین میزان مبتلایان به ایدز در کشورها وجود دارد که بر اساس جمعیت و نسبت تعداد مبتلایان به بیماری‌های عفونی وجود دارد که طبق همین فرمول تعداد مبتلایان به ایدز در کشور ما حدود 100 هزار نفر تخمین زده شده است. البته از این تعداد قریب به 30 هزار نفر شناسایی شده‌اند که حدودا 15 هزار نفر فوتی و مابقی در حال درمان هستند ولی هنوز 70 هزار نفر شناسایی نشده‌اند.


رییس هیات مدیره موسسه کاهش آسیب چترا با بیان اینکه بحث اطلاع‌رسانی و آگاهی بخشی یکی از مهمترین دغدغه‌ها در کنترل و کاهش مبتلایان به بیماری ایدز است، تصریح کرد: طی سالیان اخیر همواره سمن‌ها و فعالان حوزه سلامت و نهادها و دستگاه‌ها هدف اصلی خودشان را در این موضوع اطلاع‌رسانی متمرکز کرده‌اند. خوشبختانه بسیاری از سمن‌ها در این حوزه اطلاع‌رسانی فعالیت کرده‌اند و در قالب‌ها مختلف خدمات، جشنواره‌ها و دعوت از هنرمندان و سلبریتی‌ها سعی داشتند که شهروندان را نسبت به این مساله آگاه کنند.


وی در پاسخ به این پرسش که آیا همچنان مبتلایان به بیماری ایدز نسبت به اعلام بیماری خودشان نگران هستند، گفت: اگرچه اقداماتی در این زمینه انجام گرفته است ولی این مساله هنوز وجود دارد. البته ما توانستیم در این رابطه رفته رفته شرایط بهتری را داشته باشیم ولی هنوز در بحث اطلاع‌رسانی و شکستن تابوهای این بیماری عقب هستیم. علت اصلی این مساله نیز به عدم فرهنگسازی مربوط می‌شود و بیماران ایدز نگران آن هستند که به سبب ابتلای به ایدز قضاوت شده و یا با واکنش‌هایی از سوی بستگان و نزدیکان رو به رو شوند.


بهرام‌آبادیان افزود: البته باید این نکته را اضافه کرد که وقتی مردم نسبت به یک مساله آگاهی و اطلاعات درستی کسب می‌کنند، همکاری کرده و وارد عمل می‌شوند. ما شاهد بودیم که شهروندان ابتدا نسبت به بیماران ایدز نگرانی‌هایی داشتند که وقتی اطلاعات درستی به آنها ارایه کردیم آنان باورهای سابق خود را فراموش کرده و رفتار و واکنش‌های خوبی از خودشان بروز دادند.


رییس هیات مدیره موسسه کاهش آسیب چترا با اشاره به نقش مهم رسانه‌ها در اطلاع‌رسانی و فرهنگسازی، گفت: متاسفانه ما شاهد آن هستیم که رسانه‌ها به ویژه رسانه ملی کمتر به مساله فرهنگسازی در موضوع ایدز می‌پردازد. این در حالی است که رسانه ملی می‌تواند با همکاری سمن‌ها، فعالان و متخصصان حوزه سلامت و آسیب‌های اجتماعی و ایجاد برنامه‌ها و بسته‌های فرهنگی متناسب، نقش موثر و مهمی در فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی جامعه داشته باشد.


وی همچنین در پاسخ به علت افزایش نرخ بیماری ایدز در کشور، گفت: موج اول این بیماری سال 65 کلید خورد. کشور ایران تا قبل از سال 65 گزارشی از این بیماری نداشت ولی متاسفانه در سال 65 محموله‌ای از خون‌های آلوده از فرانسه وارد کشور شد که بیماران هموفیلی را درگیر بیماری ایدز کرد. موج دوم شیوع این بیماری افزایش تعداد معتادان تزریقی در کشور بود که از طریق لوازم تزریق مشترک و آلوده به افزایش نرخ بیماران ایدز دامن زد.


بهرام‌آبادیان ادامه داد: موج سوم افزایش بیماری ایدز در کشور روابط جنسی بود. البته یک تصور اشتباه در این خصوص وجود دارد که بعضا شهروندان ابتلای به ایدز در روابط جنسی را محدود به روابط نامشروع می‌دانند ولی باید توجه داشت که معتادان تزریقی که آلوده به ایدز شده‌اند نادانسته ، بیماری خودشان را به خانواده خودشان منتقل می‌کنند.


رییس هیات مدیره موسسه کاهش آسیب چترا با تاکید بر اینکه موج جدید افزایش بیماری ایدز ممکن است دوباره شکل بگیرد و تنها راه جلوگیری از آن فرهنگسازی و اطلاع‌رسانی درست و مبتنی بر تخصص و آگاهی است، تصریح کرد: امروز بخش زیادی از جمعیت کشور را جوانان و نوجوانان تشکیل می‌دهند که به دلیلی شور و نشاط جوانی، کنجکاو هستند.


به گفته وی، افزایش میزان تمایل جوانان به مصرف برخی مواد مخدر جدید و نیز عدم آموزش و اطلاع رسانی درست درباره روابط جنسی مطمئن و نیز عدم مصرف مواد مخدر یکی از مقدمات و بسترهای رشد نرخ بیماری ایدز در کشور خواهد بود که باید نسبت به آن نگران بود.

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group