پنجشنبه 21 آذر 1398 | Thursday 12 December 2019

 

علی شمس معاون ارتباط با تشکل‌های ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران در نشست بررسی نظامنامه مشارکت و تعامل تشکل‌های غیردولتی و مدیریت شهری که در سالن کنفرانس ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار شد، گفت: بررسی این طرح از تیرماه شروع شد و ستاد از آبان‌ماه گذشته این طرح را به نظرسنجی سمن‌ها واگذار کرد که در آن نظرسنجی قریب به 170 سمن شرکت کرده و مسائل را مطرح کردند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، علی شمس معاون ارتباط با تشکل‌های ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران در نشست بررسی نظامنامه مشارکت و تعامل تشکل‌های غیردولتی و مدیریت شهری که در سالن کنفرانس ستاد سمن‌های شهر تهران برگزار شد، گفت: بررسی این طرح از تیرماه شروع شد و ستاد از آبان‌ماه گذشته این طرح را به نظرسنجی سمن‌ها واگذار کرد که در آن نظرسنجی قریب به 170 سمن شرکت کرده و مسائل را مطرح کردند.


وی افزود: انتظارات از ستاد، موانع در ارتباط بین سمن‌ها و ارگان‌ها و نیازهای سمن‌ها برای بهبود عملکردشان مهمترین موارد مشترکی بود که در آن نظرسنجی مورد تاکید سمن‌ها قرار گرفت که ما هرکدام از این موارد را نیز مجددا مورد بررسی قرار دادیم که به عنوان مثال در بحث ارتبط ارگان‌ها با سمن‌ها مشخص شد که مباحث مختلف دیگری وجود دارد و به نظر می‌رسد ما در این خصوص نیازمند تعیین و ترسیم یک سازوکار مشخص هستیم.


شمس ادامه داد: نظامنانه دقیقا اشاره همین مساله ارتباط‌گیری بین سمن‌ها با سازمان‌ها و نهادها دارد که در بحث نگارش آن کمیته مشارکت، سازمان رفاه و خدمات اجتماعی شهرداری و ستاد سمن‌ها و ... حضور داشته و در حال حاضر در کمیسیون اجتماعی و فرهنگی شورای شهر تهران در حال بررسی است.


معاون رییس ستاد سمن‌های شهر تهران با بیان اینکه طرح نظامنامه هم‌اکنون در سایت ستاد برای مطالعه و بررسی سمن‌ها قرار دارد، گفت: سمن‌ها می‌توانند طرح را بررسی و مطالعه کرده و نظرات خودشان را برای ما ارسال کنند و جلسه امروز نیز فرصت خوبی است که ما شنوای نظرات شما و پاسخگوی سوالات باشیم.


گفتنی است که در ادامه این جلسه نمایندگان سمن‌ها پیشنهادات خود را برای طرح نظامنامه مطرح کردند که طبق این پیشنهادات و نظرات بنا شد تا در ماده دامنه مشمولیت طرح نظامنامه شهروندان عادی و اشخاص حقیقی حذف شوند.


همچنین طبق پیشنهاد نمایندگان سمن‌ها بنا شد تا واگذاری وظیفه مجمع عمومی برای انتخاب نماینده سمن‌ها در شواری مرکزی ستاد سمن‌ها به ماده 4 این طرح اضافه شود.


علاوه بر این نیز انتشار گزارش صورت جلسات شورای راهبردی برای مدیریت شهری و سمن‌ها در سامانه شفافیت مدیریت شهری از دیگر پیشنهادات سمن‌ها بود که به ماده 5 طرح اضافه شد.


همچنین اعضای حاضر در این جلسه پیشنهاد دادند تا امکان قرارداد مالی برای سمن‌های حاضر در شورای راهبردی حذف شود.


همچنین در ماده 8 پیشنهاد شد تا زیر مجموعه‌های مدیریت شهری از جمله معاونت اجتماعی به تعامل با سمن‌ها در برنامه‌ریزی‌های شهری ملزم شوند.


علاوه بر این نیز در ماده 9 طرح پیشنهاد شد بحث مشارکت تشکل‌ها در طرح تصمیم‌سازی مشمول مدیریت شهری شود.


همچنین در ماده 10 قید شد که سازوکاری برای نظارت تشکل‌ها در امور مدیریت شهری توسط شورای راهبردی تعریف شود.

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group