دوشنبه 5 اسفند 1398 | Monday 24 February 2020

 

الهام فخاری در نشست با اصحاب رسانه بیان داشت؛
رییس کمیته اجتماعی شورای اسلامی شهر تهران گفت: تا زمانی که سیستم جمع آوری پسماند اصلاح نشود طبیعی است که کودکان زباله گرد وجود داشته باشند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران و به نقل از معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران، الهام فخاری رییس کمیته اجتماعی به همراه علی اعطا سخنگوی شورا در نشست مشترک با اصحاب رسانه در موزه اسناد ملی  ضمن اشاره به گرامیداشت روز جهانی کودک گفت: مسئولیت ما در قبال کودکان دشوار است چرا که در دنیای امروز آسیب ها و تهدیدهای نظامی و اقتصادی کودکان را به نوعی در معرض خطر قرار داده است.

 

وی ادامه داد: ما همچنین روز جهانی آموزش و معلم یاران جوان را نیز گرامی می داریم چرا که این عزیزان تعیین کننده مسیر امروز و آینده کودکان هستند. 

 

فخاری افزود: خوشبختانه تهران از جمله ابر شهر هایی است که به الگوی شهر دوستدار کودک پیوسته و این امر در سال 88 و 89 مصوب و محقق شد و در سال 94 برنامه اجرایی شهر دوستدار کودک توسط شهردار وقت آقای قالیباف ابلاغ شد. شایان ذکر است که البته اعتبار مرحله اول اجرایی این مصوبه تا تابستان 97 بود و هم اکنون در سال اول مرحله دوم هستیم.

 

فخاری در ادامه به کمیته های متشکله در راستای اجرای مصوبه مذکور اشاره کرد و افزود: در راستای اجرای این مصوبه دو کمیته اجرایی و نظارت تشکیل شد که در کمیته اجرایی یک عضو از کمیسیون فرهنگی شورای شهر با رای اعضای شورا حضور دارد اما در کمیته نظارت ترکیب متفاوت است و شامل اعضای شورا از کمیسیون های مختلف می شود که به این ترتیب شاهد یک ترکیب شورایی در کمیته نظارت هستیم .

 

رییس کمیته اجتماعی شورا ادامه داد: در راستای اجرایی شدن مصوبه شهر دوستدار کودک آنچه باید انجام می گرفت محورهای مختلفی را شامل می شده که از جمله می توان به ایجاد زیر ساخت های شهری در حوزه عمران، حمل و نقل و شهرسازی و خدمات شهری اشاره کرد.  اما بخش دیگری نیز وجود دارد که شامل همکاری های اجتماعی، مدنی، تعامل اجتماعی و فرهنگی کودکان در شهر بوده که در این زمینه جای کار فراوان است.

 

فخاری گفت: کمیته نظارت اجرای مصوبه شهر دوستدار کودک یک  ترکیب نظارتی دارد اما با این حال در دوره سوم و چهارم شورا تنها یک بار تشکیل جلسه داده و این در حالی است در دو سالی که از  شورای پنجم می گذرد  سه جلسه رسمی و ده جلسه هم اندیشی در راستای  تدوین راهبرد های نظارتی فعال در موضوع کودک برگزار شده است.

 

فخاری افزود:  به نظر می رسد برخی اقدام ها که انجام شده بیشتر متمرکز در زیر ساخت های شهری بوده از جمله تغییر وسایل بازی و کم خطر تر کردن محوطه بازی در فضای عمومی برای کودکان و نیز ایجاد مگا پروژه هایی نظیر باغ کتاب اما در زمینه فعالیت اجتماعی و مدنی و محله ای کودکان  جای کار فراوانی وجود دارد که باید به آن ها پرداخته شود.

 

فخاری در ادامه سخنان خود گفت: در ماه های گذشته تلاش بر این بوده که در  دبیرخانه اجرایی الگوی شهر دوستدار کودک به مولفه های اجتماعی بیشتر پرداخته شود و امیدواریم در فرصت مناسب کودکان از فضای شهری بیشتری بهره مند شوند. اقدام خوب دیگری که ظرف سال‌های گذشته انجام شده، اتاق‌های مادر و کودک است که در دو سال اخیر ارزیابی و بازنگری روی آنها مورد تاکید قرار گرفته و این فضاها مناسب سازی شده‌اند.

 

فخاری ادامه داد: در همین زمینه فراخوان نقاشی " تهران شهری که دوست دارم" داده شده و این نه یک مسابقه که یک فراخوان ایده و برداشت تصویر کودکان از تهران است که می تواند کرابرد اجرایی داشته باشد.

 

فخاری در ادامه پاسخگوی سوالات خبرنگاران بود.

 

در کاربری مدارس پرتو باید اهداف اولیه و وظایف اولیه مصوبه شورا مد نظر قرار گیرد

 

الهام فخاری در پاسخ به این سوال که برای کودکان در معرض آسیب از جمله  کودکان کار چه اقداماتی مد نظر قرار دادی گفت: از منظر اجتماعی باید  به بخش سنی کودک در شهر بپردازیم که هم حوزه آسیب و هم منظر بی سرپرستی و اعتیاد و کار کودک و نوجوانان را شامل می شود.

 

وی ادامه داد: محور نظام سلامت نه فقط به منزله مداخله پزشکی و درمانی است بلکه باید در حوزه آسیب های اجتماعی نیز مداخله کند به طوریکه در این خصوص مسئولیت مستقیم با سازمان بهزیستی کشور است و بنا به تقسیم کار شورای اجتماعی دستگاه های مختلفی در این حوزه وظیفه دارند تا اقدامات محوله را به پیش برند. لذا اقدام شهرداری خارج از ضوابط و وظایف تعیین شده به نوعی خروج از قانون و ضوابط قانونی است. با این حال از جمله اقداماتی که شهرداری انجام داده ایجاد مدارس پرتو با هدف اجرای آموزشهای مهارتی و حمایت از کودکان کار بوده است. اداره کردن و بهره برداری از این مراکز نیز سعی شده به پیمانکارانی از جنس سازمان های مردم نهاد داده شود.

 

فخاری افزود: با این حال این مدارس به نوعی تبدیل به مدارس آموزش و پرورشی شده اند که برای کودکان اتباع خارجی به کار گرفته شده است و در این قالب از این فضا ها استفاده می کنند. این در حالی است که باید زیر ساخت ها در این زمینه طوری طراحی شود تا اهداف اولیه در طراحی این فضاها که همانا آموزش های مهارتی و حمایتی برای کودکان کار بوده است را رعایت کنند. البته ما نمی گوییم این مراکز تعطیل شوند اما باید به اهداف اولیه طراحی این مراکز اعتنا شود.

 

فخاری در ادامه و در پاسخ به سوالی مربوط به خانه های کودک در سراهای محله که امروزه ماهیت مهد کودک را پیدا کرده اند و از شرایط ایمنی لازم هم بهره نمی برند گفت: این خانه‌ها در ساختار سراهای محل به نام اتاق‌های کودک و با هدف تامین اسباب بازی برای کودکان مناطق کم برخوردارتر اجرایی شد. بی تردید ایده خوبی بود اما در عمل بسیاری از اینها به سمت کاربری شبیه به مهد کودک سوق داده شدند. کارهای این اتاق‌های کودک مورد ارزیابی قرار گرفت و گزارش آن نیز در حال تکمیل است. به این شکل که اگر این اتاق‌ها به عنوان اتاق بازی قلمداد می‌شود ضوابطی برای آنها تعیین شده که باید رعایت شود و اگر بنا بر ضرورتی و در پاسخ به یک نیاز محلی باید به صورت مهد کودک عمل کنند باید بهزیستی در این مورد همکاری لازم را داشته باشد و مطابق ضوابط بهزیستی برای یک مهد کودک همه قوانین رعایت شود.

 

فخاری افزود: اتاق‌های بازی برابر آئین‌نامه‌های شهرداری دستورالعمل ویژه‌ای دارند که در آن به این نکته نیز تاکید شده که مال‌ها و فضاهای عمومی اقتصادی مثل مراکز خرید باید بخشی به عنوان اتاق کودک احداث کنند که البته در نظارت این موضوع باید اهتمام بیشتری انجام شود. البته متاسفانه در مناطق برخوردار کمتر به حقوق عمومی توجه می شود به گونه ای که امروز وضعیت پیاده روها از نظر مناسب سازی عمومی به ویژه برای کودکان در این مناطق کمتر رعایت شده و شهروندان نسبت به حقوق عمومی کم توجه‌تر هستند که در این زمینه باید تلاش کنیم که الگوی مناسب سازی به درستی در سطح شهر پیاده سازی شود. متاسفانه خود شهروندان نسبت به رعایت حقوق عمومی کم توجه هستند و این در حالی است که شهرداری در کنار مردم می تواند نسبت به تخقق امور اقدام کند و اگر به دنبال تحقق حقوق عمومی هستیم باید مردم در کنار شهرداری قرار گیرند.

 

اگر سیستم جمع آوری زباله درست شود زباله گردی هم برچیده می شود

 

فخاری در ادامه سخنان خود و در پاسخ به این سوال که چه آماری از کودکان زباله گرد دارید گفت: حوزه اجتماعی در مسائلی همچون زباله گردی به شکلی پنهان از افکار عمومی است. لذا آمار دقیق و درستی در این موارد وجود ندارد بعضا بخشی از آمارها توسط فعالان مدنی و بخشی توسط وزارت کشور اعلام می‌شود. به جز مسئله آمار در مورد پدیده زباله گردی که به نوعی شکلی از کار غیر قانونی و بهره کشی از کودکان است، مدیریت شهری در پیشگیری این موضوع مسئولیت دارد.

 

وی ادامه داد: به طور قطع با تحقق طرح جامع مدیریت پسماند در تهران می‌توانیم شاهد گام‌های موثر در  زمینه کاهش زباله گردی  باشیم. اگر سیستم مدیریت پسماند اصلاح شود بخشی از این حلقه‌های کار حذف  خواهند شد.

 

فخاری افزود: به هر حال در شهر 9 میلیونی تهران  کارگاه های زباله گردی بسیاری ایجاد می شود چرا که ارزش این زباله ها زیاد است اما آماری که ارائه می شود محل اختلاف است به ویژه آنکه بسیاری از کودکان بین تهران و شهرستان ها در فت و آمد هستند.

 

وی افزود: با این وجود تلاش بر این است که  مدیریت شهری در سطح عالی پیمانکاران متخلف در حوزه پسماند و به کار گیری کودکان در کارگاه های زباله  را از گردونه خارج کند ولی مطمئنا پدیده زباله گردی حذف نمی شود چرا که تا زمانی که ارزش این کالا قابل توجه است سود جویان به دنبال آن خواهند بود لذا باید سیستم جمع آوری اصلاح شود و تا زمانی که این سیستم اصلاح نشود طبیعی است کودکان کار هم در کارگاه ها وجود خواهند داشت.

 

این عضو شورای اسلامی شهر تهران در بخش دیگری از صحبت‌های خود در تشریح آنچه که در مدارس پرتو و رویش انجام می‌شود گفت: مدرسه رویش یکی از زنجیره‌های مدارس پرتو است که در محدوده هرندی و شوش واقع شده، در بازدیدی که از این محدوده داشتم بازدیدی هم از تاسیسات مدرسه رویش انجام داده‌ام. بحث ما در این بازدید این بود که تا چه میزان مهارت آموزی در این مدارس ‌های درون زندگی این کودکان را کاهش می‌دهد.

 

فخاری افزود: آنچه ما دنبال می کنیم این است که از نظر مهارت های اجتماعی و حمایت های لایه دوم میزان مسئله آسیب پذیری  زندگی این کودکان پوشش داده شود و خطر و ریسک خروج از تحصیل را کاهش دهد. باید نظام حمایتی لایه دوم (خانواده ) را تنظیم کنیم و ارتباط کودک با خانواده نیز قوی شود  و درعین حال ارتباط کودک با مرکز حفظ شود.

 

فخاری در ادامه تصریح کرد: از جمله ظرفیت های که شهرداری باید به آن بیشتر بپردازد هم راستا  کردن ظرفیت های مسئولیت های اجتماعی برای بهره برداری به نفع عموم جامعه است که می تواند حوزه آسیب های اجتماعی را پوشش دهد. 

 

فخاری در ادامه در خصوص فعالیت مهد کودک ها و نظارت شورا از وجه شورای شهر بودن گفت: در خصوص مهد کودک ها خود بهزیستی ضوابط سختگیرانه ای دارد که  اگر شرایط نامناسبی وجود داشته باشد آن مرکز پلمپ می شود. اما اگر در خصوص شرایط ایمنی  یا فاقد بودن ایمنی از منظر شهرسازی شهروندان شکایات و اعتراضی دارند می توانند به سامانه های 137 یا 1888 اعلام کنند اگر هم مراکزی فاقد مجوز باشد شهروندان باز می توانند به این سامانه ها اعلام کنند. 

 

وی در ادامه گفت: شورا فقط ناظر بر اقدامات شهرداری نیست و هماهنگ کردن سایر نهاد ها و سازمان ها با مدیریت شهری و الزام آنها به پاسخگو بودن نیز به عهده شوراها است، این هدفی بود که در تشکیل شوراها دنبال می شد و قرا بود هر چه بیشتر از تصدی دولت کم شود.

 

فخاری همچنین در خصوص افتتاح مرکز پیام که مورد سوال یکی دیگر از خبرنگاران بود گفت: ما این مرکز را افتتاح نکردیم بلکه  بازگشایی کردیم. این مرکز از مدت ها پیش فعال شده  که تمرکز آن بر زنان بود وما بعد از دو سال این مرکز را بازگشایی کردیم.

 

وی ادامه داد: مرکز پیام متعلق به مردم است و به مردم بازگردانده شده و در این مرکز سعی می شود سلامت جسمی و روانی و اجتماعی که  در ارتباط  با مهارت آموزی اجتماعی است به خوبی اجرا شود. این مرکز می تواند کارخانه نوآوری برای استارت اپ ها بشود و  به عنوان مرکزی برای توان افزایی و مهارت آموزی افراد بهبود یافته از اعتیاد است مورد استفاده قرار گیرد. نکته قابل ذکر این است که در این محدوده کانون پرورش فکری کودکان نیز دایر است و در کنار آن  مرکز بهاران و می توان گفت یک حلقه فرهنگی و اجتماعی در همان محدوده ایجاد شده است.

 

وی در خصوص موضوع واگذاری مراکز بهاران به بهزیستی و اختلاف میان مدیریت شهری و استانداری تهران در این مورد گفت:‌ مسائلی که کاری است باید به صورت کاری و حقوقی مورد بحث قرار گیرند و جای این گفت‌وگو نیز در جلسات کاری است. قطعا من رسانه‌ای کردن اختلافات را درست نمی‌دانم. از نظر شورا تاکید بر پیگیری به مراحل قانونی وجود دارد و شهرداری نیز در این موضوعات همکاری خواهد داشت؛ البته برای شهرداری  در قانون تصدی این امور ذکر نشده است.

 

وی ادامه داد: شهرداری تهران ظرف سال‌های اخیر فراتر و بیشتر از سایر دستگاه‌ها در انجام وظایف خود که در اسناد بالادستی عنوان شده فعال بوده است. اگر مدیر شهرداری بدون طی کردن مراحل قانونی وعده‌ای را عنوان کرده قطعا استاندار تهران که خود به عنوان مقام عالی دولت وظیفه نظارتی دارد باید در این خصوص متذکر شود. بی تردید اگر قرار است کاری انجام شود باید از مسیر قانونی باشد و همه موارد باید در قالب لایحه به شورا ارائه شود تا مورد بحث و بررسی قرار گیرد.

 

فخاری در پاسخ به سوالی در خصوص هزینه سرویس مدارس استثنایی در تهران نیز گفت: دیدگاه شورا این است که این خدمات به صورت رایگان ارائه شود و خوشبختانه واکنش مثبتی نیز از اولیاء در این خصوص داشته‌ایم. این خدمات ۱۰۰ درصد به صورت رایگان انجام می‌شود و در حال حاضر نیز این سرویس‌ها فعال هستند و خدمات رسانی می‌کنند.

 

عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورا در پایان گفت: به رغم اهمیت مصوبه شهر دوستدار کودک هنوز ردیف بودجه  مشخص در این زمینه در اسناد بودجه نداریم و هم اکنون که در آستانه ورود به تدوین بودجه سال 99 هستیم بهترین زمان است تا بتوانیم این مهم را محقق کنیم. اگر  می خواهیم این الگو(شهر دوستدار کودک ) محقق شود باید آثار آن در اسناد شورا به ویژه بودجه سالیانه مشخص شود تا مدیریت ضوابط نظارت ، ارزیابی و شفافیت ایجاد شود.

 

رییس کمیته اجتماعی شورا در پایان گفت:  خوشبختانه روز جهانی کودک با هفته تهران همزمان شده و  در بیان اهمیت و ارزش های تهران می توان به نقش کودکان و زنان در تهران نیز توجه شود.

 

 منبع: معاونت ارتباطات و بین الملل شورای اسلامی شهر تهران

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group