دوشنبه 5 اسفند 1398 | Monday 24 February 2020

 

حجت نظری در نشست هم‌اندیشی مدیران شهری با سمن‌ها در حوزه پسماند:
رییس ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران پیشنهاد داد که کمیته‌ای با مشارکت مدیران شهری از جمله اداره کل محیط زیست و اداره کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران و سمن‌های حوزه محیط زیست و پسماند به ریاست معاونت مدیریت پسماند شهرداری تهران تشکیل برای مدیریت پسماند الکترونیکی و الکتریکی تشکیل شود.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، حجت نظری در نشست هم‌اندیشی مدیران شهری و سمن‌ها و فعالان حوزه محیط زیست و پسماند، ضمن تاکید بر اینکه مجموعه مدیریت شهری باید درباره نحوه تفکیک زباله از حالت تر و خشک یک بازنگری و اصلاحات را پیش بگیرد چون به نظر می‌رسد که این الگو منسوخ شده است، گفت: من تصور می‌کنم که بحث جمع‌آوری پسماند و نحوه آن یا همین‌طور مساله آموزش و فرهنگسازی این مساله بسیار مهم است که باید در این چرخه مورد توجه قرار بگیرد.


رییس ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران با تاکید بر اینکه تعامل بین نهادها و سمن‌ها و فعالان مدنی بسیار مهم و مفید در روند حل مشکلات شهری و جامعه است، تصریح کرد: جلسه امروز فرصت خوبی است که سمن‌ها نظرات و راهکارهای خودشان را نسبت به مساله مدیریت پسماند ارایه کنند.


وی افزود: متاسفانه اغلب جلسات مشترکی بین مدیران شهری با سمن‌ها در ستاد برگزار شده است معمولا تحت محوریت انتقاد یا طرح ایده‌هایی است که شاید اجرایی نبوده و این در حالی است که هدف اصلی این جلسات رسیدن به یک راهکار و راه حل اساسی است که چنین جلساتی را کمتر شاهد بودیم.


نظری در پاسخ به انتقادات یکی از حاضرین در جلسه که گفته بود سمن‌ها باید انتقاد کنند و ارایه راهکار و پیشنهاد وظیفه مسئولان و مدیران است، گفت: اینکه ما در این جلسات از سمن‌ها درخواست می‌کنیم پیشنهادات و راهکارهای مدنظر خودشان را ارایه کنند به معنای آن است که همان مطالبات خودشان را در چگونگی حل مشکلات شهری و جامعه بیان کنند. طبعا کسی با انتقاد و نقد مخالف نیست. البته شاید این نظر شخص شما باشد که سمن‌ها فقط می‌توانند انتقاد کنند و برخی ممکن است ترجیح بدهند که راهکار پیشنهاد کنند.


عضو کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران همچنین با انتقاد از فراهم نبودن زیرساخت‌های کافی شهرداری تهران در حوزه مدیریت پسماند، گفت: متاسفانه بارها شاهد بودم که غرفه‌های پسماند شهرداری تهران تعطیل بوده‌اند و شخصا خودم نتوانستم پسماند قابل بازیافت را به آنان تحویل بدهم. ما نمی‌توانیم انتظار داشته باشیم که شهروندان وظایف شهرداری را انجام بدهند و بالعکس.


وی در ادامه با اشاره به پیشنهاد تاسیس و ایجاد خانه‌های محیط زیست در مناطق تهران، تصریح کرد: من با این پیشنهاد مخالف هستم و اعتقاد دارم که این اقدام عملا باعث آن می‌شود که شهرداری به بحث اداره و مدیریت «سی.بی.او»ها ورود می‌کند و برهمین اساس لذا اگر قرار است اتفاقی رخ بدهد، لازم است که این اتفاق از جانب سمن‌ها رقم زده شود.


عضو شورای شهر تهران همچنین در واکنش به اظهارات یکی از حاضرین در جلسه مبنی بر اینکه شهرداری تولیت مدیریت پسماند الکترونیکی را برعهده ندارد، تصریح کرد: من فکر می‌کنم که در این مساله شهرداری باید ورود کرده و مقدمات کار را از مجاری قانونی دنبال کند و اگر نیاز بود به سراغ اصلاح قوانین برود. وگرنه این چرخه در نهایت به ضرر شهرداری خواهد شد.


نظری در پایان با اشاره به پیشنهاد یکی از حاضرین در جلسه مبنی بر ضرورت دفع باطری‌ها و بازیافت و مدیریت پسماند آن برای جلوگیری از آسیب زدن به محیط زیست و طبیعت، گفت: من فکر می‌کنم در چارچوب موضوعاتی تحت عنوان مدیریت پسماند الکترونیکی همچون مساله باطری‌ها می‌توان کمیته‌ای را با مشارکت مدیران شهری از جمله اداره کل محیط زیست و اداره کل آموزش‌های شهروندی شهرداری تهران و سمن‌های حوزه محیط زیست و پسماند به ریاست معاونت مدیریت پسماند شهرداری تهران تشکیل داد و موضوعات را از این طریق پیگیری کرد.

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group