چهارشنبه 24 مهر 1398 | Wednesday 16 October 2019

 

نشست همکاری شهرداری تهران و سازمان عراقی «لواء الخدمته الحسینیه»؛
نشست همکاری شهرداری تهران و سازمان عراقی «لواء الخدمته الحسینیه» با مشارکت شهرداری ، شورای شهر، ستاد سمن‌های شهر تهران و ستاد اربعین امروز در ساختمان شورای شهر تهران برگزار شد.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، سعید صادقی مشاور شهرداری تهران در ستاد اربعین با اشاره به نقش سمن‌ها در خدمت‌رسانی موکب‌ها در مراسم بزرگ پیاده‌روی اربعین، گفت: ما از تمامی سمن‌ها و تشکل‌های مردمی ایران و عراق بابت استقبال و حضورشان در این مراسم بزرگ تشکر داریم و امروز نیز به پاس تشکر و تقدیر از تلاش ایشان، 9 سمن ایرانی و عراقی را دعوت کردیم تا نظرات خودشان را به ما انتقال داده و در این تفاهم‌نامه نیز ما را یاری کنند.


سعید صادقی در ادامه با اشاره به برگزاری جلسه هم‌اندیشی سمن‌ها و مدیران شهری در ستاد سمن‌های شهر تهران که هفته پیش برگزار شد، اظهارکرد: من از آقای حجت نظری کمال تشکر و قدردانی را دارم که موضوع اربعین را با حساسیت در ستاد سمن‌ها دنبال کردند و در ستاد سمن‌ها طی جلسه‌ای با سمن‌های شهر تهران راهکارها و پیشنهادات را مورد بررسی قرار دادند.


وی افزود: ما امیدواریم که در آینده بتوانیم شاهد اتفاقات بهتری باشیم . شهرداری تهران در سنوات گذشته از طریق شهرداری مناطق مسئولیت پشتیبانی و خدمات‌رسانی را دنبال کرد و امسال نیز این موضوع را با تفاوت‌هایی نسبت به گذشته ادامه خواهد داد. اول آنکه شهرداری خدمات داوطلبانه در مسیر پیاده‌روی را مورد هدف قرار داده است و ثانیا تلاش دارد که در تهران طرح استقبال و بدرقه زائران اربعین را اجرایی کند که تمامی این اقدامات در جهت آموزش و فرهنگسازی است.


صادقی با بیان اینکه خدمات درمانی به زائران اربعین موضوع مهم دیگری است که باید مورد توجه قرار بگیرد، گفت: ما باید تلاش کنیم که در مرحله اول زائران خودشان نکات بهداشتی و نظافتی و رفتاری و امنیتی را رعایت کنند و سپس خدمت‌رسانی را انجام بدهیم. چراکه با این رویه می‌توانیم از هزینه و برخی مشکلات جلوگیری کرده و در عین حال رویه بهتری را در مراسم اربعین شاهد باشیم.


اعزام بیش از 1500 نفر از کارکنان شهرداری برای خدمات رسانی به زائران اربعین


کامران زنگیشه دبیر ستاد اربعین شهرداری تهران نیز در ادامه این مراسم با اشاره به اعزام 200 دستگاه اتوبوس برای رفت و آمد و تردد زائران در مراسم اربعین، گفت: شهرداری تهران فعالیت خود را در بحث اربعین در سه حوزه مرزها، مسیرها و شهرها در دستور کار قرار داده است که مسئولیت مرز مهران با ظرفیت 500 نفر با شهرداری منطقه 5 تهران، مرز شلمچه نیز با شهرداری منطقه 6 و مرز چزابه برعهده شهرداری منطقه 4 است.


وی افزود: ما همچنین از سمن‌های داوطلب دعوت می‌کنیم که در این عرصه شهرداری تهران و نیز دولت عراق را یاری کنند. ما در شهرهای کوفه، نجف و کربلا نیز قریب به 900 نفر از کارکنان سازمان خدمات شهری را اعزام خواهیمکرد. همچنین سازمان پسماند شهرداری تهران بحث پشتیبانی و سازمان آتش‌نشانی بحث ایمنی و سازمان بهشت‌زهرا بحث اسکان شهروندان با ظرفیت 30 هزار نفر را در کربلا و نجف برعهده دارد. البته سازمان بسیج شهرداری تهران و حراست این مجموعه نیز بحث نظاف مسیرها و ثبت نام زائران را عهده‌دار خواهند بود.


اعزام روحانیون داوطلب برای مراسم راهپیمایی اربعین


حجت‌الاسلام والمسلمین جواد صادق زاده مشاور شهرداری تهران و رییس مرکز فعالیت های دینی شهرداری تهران نیز در ادامه این نشست با تاکید بر اینکه ما برای هر موکب حضور یک روحانی را نیز در نظر گرفته‌ایم، گفت: این روحانیون از بین داوطلبانی که ثبت‌نام کرده‌اند انتخاب خواهد شد و سعی داریم که هر روحانی در موکب علاوه بر فعالیت‌های فرهنگی، اقدامات خدماتی نیز برای زائران داشته باشد.
وی ادامه داد: ما همچنین برای این دوره اینفوگرافی جامع و کاملی را درباره اربعین به زبان فارسی و عربی تهیه کردیم و سعی داریم که از طریق چنین محصولات فرهنگی بتوانیم در جهت فرهنگ‌سازی و آگاهی بخشی مردم فعالیت کنیم که در همین راستا موفق شدیم نسبت به سال گذشته تعداد بسته‌های فرهنگی را از میزان 20 هزار بسته به سطح 30 هزار بسته برسانیم.


نقش ایران در مراسم اربعین بسیار مهم است


حجت‌الاسلام والمسلمین سید حمید حسینی نماینده موکب‌های عراقی و رییس «لواء الخدمته الحسینیه» در مراسم اربعین نیز با بیان اینکه ایرانیان تلاش زیادی در خدمت رسانی به زائران در این مراسم باشکوه دارند، گفت: اگر برادران ایرانی در کنار ما نباشند قطعا دشمن به بحث اربعین ضربه خواهد زد و امیدواریم که امسال ما در کنار برادران ایرانی بتوانیم عملکرد بسیار بهتری نسبت به گذشته داشته باشیم.


وی با بیان اینکه مرز خسروی باید جدی گرفته شود و این مرز و مسیر منتهی به این منطقه می‌تواند ظرفیت خوبی برای ایرانیان در خدمات رسانی به زائران و نیز پیاده‌روی تا کربلا باشد، گفت: من این خواهش را از برادران ایرانی دارم که اگر برای کمک آمده‌اند، واقعا هدفی جز کمک نداشته و این چنین رفتار نکنند که بخواهند به جای کمک در اجرای یک وظیفه، کل آن خدمت و وظیفه را از برادران عراقی خود گرفته و خودشانبه تنهایی انجام بدهند.

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

 

Template Design:Dima Group