چهارشنبه 24 مهر 1398 | Wednesday 16 October 2019

 

کبوتر و زیتونی که 38 ساله شد؛
تصویب روز جهانی صلح از سوی سازمان ملل در سال 1981انجام شد تا سومین سه¬شنبه سپتامبر هر سال، همزمان با افتتاح مجمع عمومی سازمان ملل، به این نام باشد. با اعلام رسمی سازمان ملل متحد از سال 2002، در 21 سپتامبر هر سال روز جهانی صلح برای پاسداشت تلاش افراد جهت پایان دادن به درگیری و ترویج صلح جشن گرفته می‌شود.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران، در روز جهانی صلح، که به عنوان روز صلح نیز شناخته می‌شود، مردم در سراسر جهان در فعالیت‌های مختلفی شرکت می‌کنند و با محوریت موضوع "صلح" رویدادهایی را برگزار می­کنند. برگزاری رویدادهایی در مجامع خصوصی گرفته تا کنسرت های عمومی، که مخاطبان زیادی را در بر می­گیرد متفاوت است. عمده فعالیت­ ها، مراسم صلح بین ادیان،گروه کر صلح، روشن کردن شمع، برگزاری ظهر سکوت، دعای صلح، کاروان صلح، کاشت درخت برای صلح، نمایشگاه‌های هنری که موجب ترویج صلح می ­شوند، برگزاری همایش­ های ملی و بین­ المللی، ارائه گزارشی از فعالیت­ های انجام گرفته از سوی نهادهای مستقل و دولت­ ها با هدف ترویج صلح، پیک نیکی برای صلح و پیاده روی صلح را شامل می‌شود.

 

سازمان های بین­ المللی بسیاری همچونRoots & Shoots ، برنامه­ هایی محیط زیستی و بشردوستانه در سطح جهانی برای جوانان را ترتیب داده و سالانه حمایت خود را از این رویداد نشان می­ دهند. جوانان به فعالیت­ هایی مانند ساخت نمادها و کبوترهای غول پیکر صلح از مواد بازیافتی و یا به پرواز درآوردن کبوترها می‌پردازند. مردم با پیشینه های مختلف مذهبی و معنوی نیز متعهد به برگزاری این روز جهانی با هدف صیانت از صلح هستند.  روز جهانی صلح سازمان ملل، مراعاتی جهانی، در راستای عمل به قانونی اخلاقی است نه یک تعطیلات عمومی، روزی است که ملل در سرتاسر جهان دعوت می­ شوند تا وقایعی که به توقف صلح می­ انجامد را متوقف کنند.

 

تصویب روز جهانی صلح از سوی سازمان ملل در سال 1981انجام شد تا سومین سه­ شنبه سپتامبر هر سال، همزمان با افتتاح مجمع عمومی سازمان ملل، به این نام باشد. اولین مراسم و جشن روز صلح از سال 1982 و در سومین سه‌شنبه سپتامبر (تا سال 2002) برگزار شد و این مجمع در سال 2001 تصمیم گرفت كه روز جهانی صلح، سالانه در 21 سپتامبر (با شروع سال 2002 ) برگزار شود.  

 

بنابراین با تعیین یك روز مشخص برای روز جهانی صلح‌، مجمع اعلام كرد كه این روز باید به عنوان روز آتش‌بس جهانی و به عنوان روز آتش‌بس به معنای عدم خشونت در نظر گرفته شود. پرواز کبوتر صلح با شاخه‌ای زیتون در منقار، یکی از نمادهای رایج برای این روز است. در اسلام، مسیحیت،  یهودیت، زرتشت و سایر ادیان، کبوتر سفید معمولاً نشانه صلح است. کبوتر همچنین می­ تواند «امید به صلح» یا پیشنهاد صلح از شخصی به شخص دیگر باشد، از این رو عبارت «گسترش شاخه زیتون» غالباً همراه با کبوتر در حال پرواز نماد صلح را تداعی می­کند تا نقش مردم به عنوان پیام­ رسانان صلح را به آنها یادآوری کند. آنگونه که مولانا در دیوان شمس می فرمایند: «تو مگو همه به جنگند و ز صلح من چه آید/ تو یکی نِه ای، هزاری، تو چراغ خود برافروز».

 

از ابتدا تا به امروز که موضوع روز جهانی صلح با یک جدیت و همیت ویژه‌ای در سراسر دنیا دنبال می‌شود، سمن‌های مختلف و متعددی در عرصه بین‌المللی این موضوع را دنبال می‌نند؛ سمن‌هایی که بعضا دامنه خدمات خودشان را از بعد مرزها نیز فراتر بورده‌اند.

 

1.اتحاد برای تحول و تبدیل درگیری (ACT)

ACT از سال 1999 در تلاش برای تبدیل منازعه خشونت ­آمیز به جنگ صلح ­آمیز است. آنها بر آموزش جوانان و نوآوری به عنوان پایه ­های دستیابی به مأموریت خود تمرکز می­ کنند.

 

2.اتحاد برای ایجاد صلح (AFP)

AFP یک سازمان عضو، شبکه ­ای با بیش از 100 سازمان عضو است که با هم در جهت ایجاد صلح همکاری می‌کنند. هدف آنها اطمینان از استفاده از منابع بین اعضای خود به منظور مقابله با موانع ایجاد صلح در سرتاسر جهان است.

 

3.مرکز ایجاد صلح شهروندان (CCPB)

بخشی از دانشگاه کالیفرنیا، CCPB اتاق فکر و همچنین یک مرکز پژوهشی است که بر درک صلح در سراسر جهان تمرکز دارد. به عنوان یکی از مراکز تحقیقاتی برجسته در مورد صلح، تحقیقات گسترده ­ای را در مورد ایجاد صلح چه در ایالات متحده و چه در سطح جهان انجام می­ دهد.

 

4. سرچشمه‌های آشتی و سازش

چشم ­انداز اصلی سرچشمه‌ی سازش این است که ایجاد صلح به زمان نیاز دارد و باید با گذشت زمان پایدار بماند. برای رسیدن به این هدف ، آنها بر روی پروژه­ های بلندمدت با جوامع آسیب ­دیده از درگیری کار می­ کنند، به ویژه از طریق برنامه ­های مبتنی بر جنسیت، آموزش، میانجیگری و درگیر کردن گروه­ های مسلح.

 

5. Concordis International

Concordis International با کار در سرتاسر جهان این هدف را دنبال می­ کند که درگیری خشونت ­آمیز را با ایجاد صلح کاهش دهد. برنامه­ های آنها با هدف پرداختن به دلایل اصلی درگیری دنبال می ­شود، همچنین اطمینان از توانمند شدن جوامع با آموزش مهارت­ های ایجاد صلح و میانجیگری.

 

6.طرح مدیریت بحران (CMI)

CMI توسط برنده جایزه صلح نوبل و رئیس جمهور پیشین فنلاند، ماریا آتیساریاری، تاسیس شد. این نهاد حامی صلح، با تمرکز بر گفتگو و میانجیگری به عنوان دو راه حل اصلی برای پایان دادن به درگیری های خشونت ­آمیز به کار خود ادامه می دهد.

 

7.شبکه جهانی زنان سازنده‌ی صلح (GNWP)

این شبکه در واقع یک گروه حامی است، GNWP سازمان ­ها و گروه­ های زنان را از سراسر جهان گرد هم می ­آورد. بیشتر در مناطق آسیب ­دیده مستقر شده اند و مشارکت زنان در پروژه­ ای تلاش برای ایجاد صلح را ترویج می­ کنند.

 

8.مشارکت جهانی برای جلوگیری از درگیری مسلحانه (GPPAC)

GPPAC از سازمان های جامعه مدنی تشکیل شده است که از طریق پانزده شبکه مختلف منطقه­ ای فعالیت می ­کنند. آنها در حال انجام پروژه ­ای با هدف پیشگیری از درگیری و ایجاد صلح هستند.

 

9.دفتر بین ­المللی صلح (IPB)

چشم ­انداز IPB «جهانی بدون جنگ» است. برنامه آن ها خلع سلاح برای توسعه پایدار است که به حداقل رساندن هزینه­ های نظامی و تخصیص این بودجه به برنامه ­ریزی با هدف توسعه اجتماعی کمک می ­کند. IPB از بیش از 300 سازمان عضو از 70 کشور جهان تشکیل شده است.

 

10.واسطه­ های فراتر از مرزها

درست مانند پزشکان یا مترجمان بدون مرز، واسطه گرانی خارج از مرزها خدمات میانجیگری غیرانتفاعی را برای ایجاد صلح ارائه می دهند. هدف آنها نیز ترویج بهترین روش ­ها در مذاکره و میانجیگری و آموزش پزشکان در سراسر جهان است.

 

منابع:

https://www.un.org/en/events/peaceday/

http://w2.vatican.va/content/francesco/en/messages/peace/documents

https://internationaldayofpeace.org/

 

 

 

Template Design:Dima Group