دوشنبه 5 اسفند 1398 | Monday 24 February 2020

 

حجت نظری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران:
حجت نظری، سخنگوی کمیسیون فرهنگی و اجتماعی شورای شهر تهران با اشاره به پیگیری طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون در شورا، گفت: برخورد سلیقه‌ای با دست فروشان و بساط گستران موجب به وجود آمدن بی نظمی در معابر و فضای پایتخت شده و به نظر می‌رسد برای حل این معضل نیاز به اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون هستیم تا بتوانیم انضباط مناسبی را در این حوزه ایجاد کنیم. البته مشاغل سیار هم باید به مانند مشاغل ثابت عوارض خود را پرداخت کنند.

به گزارش روابط‌عمومی ستاد توان‌افزایی و حمایت از فعالیت سازمان‌های مردم‌نهاد شهر تهران و به نقل از باشگاه خبرنگاران جوان، حجت نظری عضو شورای شهر تهران درباره گزارش پخش شده باشگاه خبرنگاران جوان با موضوع دست فروشی با اشاره به این نکته که در سال گذشته طرح ساماندهی مشاغل سیار و بدون کانون به تصویب شورای شهر تهران رسید،گفت: سال گذشته با رویکرد ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون، شورای شهر تهران طرحی را گذراند که اگر این طرح به صورت دقیق انجام می‌شد چالش‌های امروز را در حوزه دست‌فروشی و بساط گستری حل می شد که متاسفانه این طرح بعد از ۶ ماه از تصویب هنوز اجرایی نشده است و این موضوع جای نگرانی دارد.


عضو شورای شهر تهران با اشاره به این نکته که تا به امروز با معاونت خدمات شهری شهرداری تهران در این باره صحبت کرده است، گفت: با صحبت‌های انجام شده امیدواریم خیلی زود شاهد اجرای مصوبه شورای شهر باشیم و شهروندان بدانند یکی از بزرگترین چالش‌های ما در مدیریت شهری توزیع عادلانه فضای شهری است و اگر می‌خواهیم ضوابطی در دست فروشی و بساط گستری در پایتخت را داشته باشیم با اجرای همین مصوبه (طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون) است.


نظری در توضیح عملکرد مصوبه شورای شهر تهران گفت: این مصوبه (ساماندهی مشاغل بی کانون و سیار) می‌خواهد برای دست فروش ها، کافه‌ون‌ها و وانت بار‌ها فضایی را ایجاد کند که آن‌ها بتوانند از از این فضا به صورت عادلانه استفاده کنند و به طور مساوی از سود شهر منتفع و همه کسبه اعم از دائم و سیار در کنار یکدیگر با تعامل بتوانند فعالیت کنند.


او با اشاره به مافیای دست فروشی و پیاده خواری گفت: امروز شاهدیم که در حاشیه پیاده راه افرادی حضور دارند که ۱۰ سال در حال دست فروشی در آن نقطه هستند و هیچ نهادی نیز نمی‌تواند آن‌ها را تکان دهد و من نافی این موضوع نیستم که شهرداری در این مورد قصور کرده، اما باید بدانیم نقش نهادی، چون نیروی انتظامی هم برای ساماندهی دست فروشان نقشی پررنگ است.


عضو شورای شهر تهران تصریح کرد: تمام نهاد‌های مسئول باید دست به دست هم بدهند که کسبه سیار در کنار کسبه ثابت بتوانند ارتزاق کنند و در این مسیر می‌توانیم از تجربه دیگر کشور‌های توسعه یافته نیز استفاده کنیم.


نظری با تاکید بر این نکته که تا به امروز در موضوع ساماندهی و کسب و کار دست فروشان سلیقه‌ای عمل شده است، گفت: برخورد سلیقه‌ای با دست فروشان و بساط گستران موجب به وجود آمدن بی نظمی در معابر و فضای پایتخت شده و به نظر می‌رسد برای حل این معضل نیاز به اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون هستیم تا بتوانیم انضباط مناسبی را در این حوزه ایجاد کنیم. مشاغل سیار هم باید به مانند مشاغل ثابت عوارض خود را پرداخت کنند.


عضو شورای شهر تهران در پاسخ به این سوال که آیا برنامه‌ای برای برخورد با مافیای دست فروشی در دستور کار مدیریت شهری قرار دارد یا خیر گفت: باید به این موضوع آگاه باشیم که مسئولیت ما برخورد قضایی نیست، زیرا ما ضابط قضا نیستیم، ولی مدیریت شهری می‌تواند در کنار نیروی انتظامی برای اجرای هر چه بهتر طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون به صورت فعالانه عمل کند.


نظری در پاسخ به این سوال که آیا در اجرای طرح ساماندهی مشاغل سیار و بی کانون با مغازه‌دار‌هایی که فضای رو به روی مغازه خود را اجاره می‌دهند برخورد می‌شود یا خیر گفت: خیابان و پیاده‌راه شارع عام است و هیچ‌کس حق ندارد جلوی مغازه خود را از آن خود بداند، زیرا این حریم متعلق به شهر است و هیچ شهروندی نمی‌تواند مالک آن باشد.


او ادامه داد: تصمیم گیری برای برخورد با مغازه‌دار‌هایی که معابر جلوی مغازه خود را اجاره می‌دهند در حیطه اختیارات قانون گذار است و اجرای قانون هم به عهده شهرداری است و تاکید من این است که هیچ فردی حق ندارد رو به روی مغازه خود را اجاره دهد.

 

 

 تمامی حقوق این سایت متعلق به ستاد توان افزایی و حمایت از فعالیت سازمان های مردم نهاد می باشد.

Template Design:Dima Group